מי אנחנו

אלין בית נועם הנה עמותה ללא כוונת רווח הדוגלת בכבוד האדם ובצדק חברתי, תוך שימת דגש בתחום המוגבלות. העמותה מפעילה מערך מגוון של פרויקטים לסיוע בשיפור איכות חייהם של אנשים עם מוגבלות.

כלל הפרויקטים שאנו מפעילים צמחו מתוך אמונה באדם ומתוך ראיית השונות כערך.

מטרות העמותה

 1. ייזום והפעלה של תכניות סיוע ושירותים איכותיים לאנשים עם מוגבלויות שכליות ופיזיות.
 2. פיתוח של דגמים ומודלים מוצלחים לחיקוי ולהשראה בתחום המוגבלות.
 3. שינוי חברתי ושינוי השיח הציבורי בישראל לגבי אנשים עם מוגבלות.

היסטוריה

אלין בית נועם הינה עמותה ותיקה ומבוססת, בעלת היסטוריה ארוכת שנים. היא הוקמה בשנת 1941 תחת השם " אגודת אלין - מוסד אברהמס" והתמחתה בסיוע ובטיפול בילדים עם מוגבלות.

 • בשנת 1953 הוקם בתל אביב בית אברהמס - הבית הראשון של האגודה. בית אברהמס שימש כמרכז שיקום וטיפול בילדים שחלו בפוליו. כיום פועלים במבנה בית אברהמס, המרכז להתפתחות הילד של המרכז הרפואי ע"ש סוראסקי (בי"ח איכילוב) והמכון האודיאולוגי. 
 • בסוף שנות החמישים הקימה האגודה את בית הספר תקומה, בו למדו ילדים שחלו בפוליו. כיום בית הספר איננו מהווה חלק מפעילות העמותה, אך הוא ממשיך ומשמש כבית ספר לחינוך מיוחד.
 • בשנת 1986 הוקם בית נועם , מרכז יום המשרת אנשים בוגרים עם מוגבלויות שכליות ופיזיות. מרכז היום הוקם לאור יוזמה של הורים ובשיתוף עם משרד העבודה והרווחה ועם אילן. מרכז היום נקרא על שם גברת אלגה צגלה ז"ל, שהיתה בין הפעילות הראשונות של האגודה ושימשה יו"ר במשך שנים רבות.
 • בשנת 1994 אגודת אלין - מוסד אברהמס הקימה בירוחם את בית חוה על שם חוה זנגר ז"ל. המקום יועד לסיוע ולטיפול בילדים עם מוגבלויות שונות ומופעל היום על ידי עמותת יחדיו.
 • מעבר למרכזים שהוקמו לאורך השנים, דאגה אגודת אלין - מוסד אברהמס להעניק סיוע אינדיבידואלי לאנשים עם מוגבלויות.

פרסים

אלין בית נועם וצוות עובדיו זכו בפרסים על פועלם.

 • פרס קרן שלם לשנים 1997, 2010 – הוענק לצוות אלין בית נועם לאות הצטיינות בטיפול באדם עם פיגור.
 • פרס על שם פרופ' נעמי אמיר, נוירולוגית ילדים, שערי צדק, לשנת 1999 – הוענק לפנינה ביאליק, המנהלת המקצועית של אלין בית נועם על תרומתה לאנשים עם נכויות התפתחותיות באלין בית נועם ובכלל.
 • אות החסד על שם ויליאם טראמפ לשנת 1998 – הוענק לאיקי בר חיים, מנכ"ל אלין בית נועם, על מסירות יוצאת דופן לאנשים עם נכויות התפתחותיות במדינת ישראל. 


לתקנון העמותה 
לדו"ח הכספי 
לאישור ניהול תקין