מרכז יום על שם אלגה צגלה

פרויקט הדגל של אלין בית נועם הנו מרכז היום על שם אלגה צגלה, אשר ממוקם בקריית אונו. מרכז היום הוקם בשנת 1986 מתוך יוזמה של הורים לבוגרים אשר סיימו בגיל 21 את מערכת החינוך המיוחד מבלי שתינתן להם מסגרת המשך הולמת. היום הוא משרת יותר משבעים חניכים עם מוגבלויות שכליות ופיזיות קשות ומורכבות.

מרכז היום של אלין בית נועם קריית אונו מהווה מודל לדוגמה בתחומו ומוקד עלייה לרגל לאנשי מקצוע רבים מהארץ ומהעולם. הצוות המקצועי והמחויב הוא שהפך את המקום לדגם לחיקוי וללמידה.

ייחודיותו של מרכז היום מורגשת כבר בכניסה אליו ומעידים עליה ההיבטים הבאים:

המרכז מוביל בתחום של תקשורת תומכת וחליפית (תת"ח)

בין הדברים המייחדים את אלין בית נועם ניתן למצוא את האמונה של הצוות בהימצאותן של יכולות אצל כל חניך ואת החובה לספק לכל אדם הזדמנות לחיים בעלי משמעות. יישומם של ערכים אלה בולט במרכז היום במיוחד בתחום התקשורת.
בשל מורכבות המוגבלויות של החניכים במרכז היום, רבים מהם מתקשים לדבר באמצעות הגיית מילים. אלין בית נועם שם לו למטרה לאפשר לכל חניך לדבר בדרכו ופיתח מענים מגוונים לקידום ביטוי עצמי, תקשורת והשתתפות בפעילות. חניכים, היכולים להסתייע בכך, מקבלים ליווי תקשורת צמוד של איש צוות. מלווה התקשורת, מצד אחד, מסייע לחניך בהבנת התכנים שאומרים השותפים לשיח. מצד אחר, הוא חוזר בקול על דבריו של החניך. בנוסף, אלין בית נועם מספק אמצעים שונים של תקשורת תומכת וחליפית (תת"ח), לדוגמה, לוח תקשורת המכיל סמלים מיוחדים או אמצעים טכנולוגיים המשמיעים מסרים בהפעלת החניך ובהתאם לרצונו.

הגישה והאמצעים של התת"ח הוטמעו בכל הפעילויות המתקיימות במרכז היום ומהווים חלק אורגני במערך המקומי. מהניסיון והמומחיות של הצוות בתחום התת"ח יכולים ליהנות היום גם אנשים חיצוניים לאלין בית נועם, אשר נמצאים במסגרות אחרות או חיים בקהילה. לפרטים נוספים ראו במרכז לתקשורת תומכת וטכנולוגיה מסייעת.

המרכז תורם בפיתוח טכנולוגיה מסייעת

אלין בית נועם קריית אונו עושה כל שביכולתו על מנת לספק לחניכים פתרונות אשר יענו על צורכיהם. לשם כך, במרכז היום נעשה שימוש נרחב בטכנולוגיה המסייעת המתקדמת ביותר. בנוסף, צוות המרכז אף עוסק בפיתוח אביזרי שיקום המסייעים לאנשים עם מוגבלויות לתפקד באופן עצמאי.

פיתוחים מקוריים:

 • כיור שטוח – כיור שפותח ועוצב על מנת לאפשר גישה נוחה של אדם בכיסא גלגלים.
 • מצלמה – מערכת צילום וידיאו וסטילס שניתן לשלוט בה מרחוק באמצעות מתגים.
 • מקלדת מחשב – מקלדת המאפשרת לאנשים עם מוגבלויות קשות ביותר להפעיל מחשב באמצעות מתגים.
 • מערכת השקיה – מערכת השקיה המותאמת לשימוש של אדם בכיסא גלגלים. המערכת מורכבת ממְכל מים וממשאבה המופעלת חשמלית על-ידי מתג.
 • תרגום תכנת סמלים – התכנה Board Maker פותחה בארה"ב ומאפשרת לבנות לוחות תקשורת. צוות אלין בית נועם תרגם את התוכנה לעברית ולערבית.

שלל הפיתוחים של אלין בית נועם משרתים את חניכי מרכז היום ועוד מאות ילדים ובוגרים עם מוגבלויות ברחבי הארץ.

המרכז מציע מגוון פעילויות רחב ואיכותי

מרכז היום של אלין בית נועם מספק לחניכים מסגרת יומית שיקומית, תעסוקתית וחברתית, תוך מתן הזדמנות לכל אחד ואחת מהם לחיות חיים מלאים ומספקים. מגוון הפעילויות שמרכז היום מציע לחניכיו הוא רחב ובהן ניתן למצוא:

תעסוקה

ביחידת התעסוקה של מרכז היום עובדים החניכים בעבודות שונות כגון מיון ואריזה, עבודות משרדיות, ציור על בדי משי, אחזקת פינת חי, גינון והפעלת קיוסק. התאמות נגישות ומגוון רחב של פעילויות במרכז היום ומחוצה לו מאפשרים למצוא פתרון תעסוקתי לחניכים רבים ככל הניתן. השתלבותם בעבודה מאפשרת לחניכים להיות אנשים פעילים, יוצרים ותורמים לקהילה. החניכים מתוגמלים על עבודתם. בסוף כל חודש הם בוחרים מה לרכוש בסכום העומד לרשותם, וקבוצת חניכים יוצאת למרכז קניות ורוכשת עבור כל החניכים את בחירתם. לפרטים נוספים לחצו כאן.

קבוצות טיפוליות ופסיכותרפיה

לאור ההכרה בתרומה ובערך של טיפול בקבוצה, מתקיימות במרכז היום קבוצות טיפוליות רבות וייחודיות. הקבוצות הטיפוליות פועלות בהרכבים ובדגשים שונים. המוקד של כלל הקבוצות הוא בצרכים הנפשיים והרגשיים של החניכים. הקבוצות נועדו לסייע לחניכים בהתמודדויות עם סוגיות שונות, כגון שאלות של זהות, רחשי הלב, קשרים חברתיים, השתלבות בקהילה ואבדן חברים ובני משפחה.
במסגרת הקבוצות הטיפוליות ניתנת לחניכים הזדמנות להעצים את יכולותיהם, לבטא את התלבטויותיהם, לרכוש כלים להתמודדות עם קשיים ולשפר יכולות חברתיות.

אמנות

פעילויות יצירה באמנות כגון ציור, מוסיקה ומחול מאפשרות לחניכי אלין בית נועם לגלות יכולות חדשות, לפתח תחביבים, להקדיש את עצמם ליצירה אישית ולתת ביטוי חלופי לרגשותיהם. חלק מיצירות החניכים מוצע למכירה לקהילה וכך התרומה היא כפולה ומכופלת. לפרטים נוספים לחצו כאן.

פינת חי

החניכים מפעילים את פינת החי של מרכז היום. הפעילות בפינת החי מאפשרת להם להיות אחראים על בעלי החיים ולטפל בהם. עבור אנשים שתלותם באחרים היא יום-יומית, זו הזדמנות ייחודית לחוות סיטואציה שונה. כמו כן, הפעילות מאפשרת לחניכים להרחיב את עולמם, להכיר תופעות המתרחשות בטבע וללמוד על איכות הסביבה ושימורה. לפרטים נוספים לחצו כאן.

סנוזלן וטיפולים אלטרנטיביים

סנוזלן הוא חלל המעוצב במיוחד כדי לאפשר לשוהים בו סביבה רגועה, נוחה ובטוחה. השילוב הייחודי של מוסיקה, תאורה, רטט, תחושות, מגע וריח מאפשר לחניכים לחוות חוויות חושיות מהנות ומרגיעות. חלל הסנוזלן מנוצל גם עבור טיפולים אלטרנטיביים הניתנים לחניכים, כגון שיאצו ומדיטציה.

ריפוי בעיסוק

באמצעות הצוות של הריפוי בעיסוק ניתנת לכל חניך האפשרות להיות פעיל ועצמאי ככל הניתן. בהתאם לגישת הריפוי בעיסוק, מאתרים את אותן יכולות הקיימות בחניך ורותמים אותן לפעילויות בעלות משמעות עבורו. הסביבה, כגורם מהותי להצלחה בביצוע הפעילות, עוברת התאמה והנגשה במטרה לאפשר את הפעילויות הרצויות.

קלינאות תקשורת

רבים מחניכי אלין בית נועם מתקשים בדיבור רגיל וזקוקים לתקשורת תומכת וחליפית. הצוות של קלינאיות התקשורת מעריך את אופי הלקות אצל כל חניך ומתאים לו אמצעי תקשורת. קלינאיות התקשורת גם מקנות לחניך את הכלים והידע לעשות את השימוש המרבי באמצעים העומדים לרשותו, כך שהוא יוכל לבטא את עצמו בכל תחומי חייו. במקביל קלינאיות התקשורת מכשירות את אנשי הצוות כמלווי תקשורת, המשמשים פה ואוזן עבור החניכים.

פיזיותרפיה

על מנת לאפשר לחניכי אלין בית נועם את התפקוד הגופני המרבי עבורם, מקבלים החניכים טיפולי פיזיותרפיה. הפיזיותרפיה כוללת, בין השאר, טיפולים נשימתיים; טיפולים אורתופדיים, המתמקדים בהפחתת כאב ובשימור טווחי תנועה; טיפולים שיקומיים, המתמקדים בשיפור התפקוד היומיומי; וטיפולים משמרים, המתמקדים בשימור היכולות הפיזיות.

הידרותרפיה

במרכז היום הוקמה ברֵכה טיפולית מחוממת ונגישה, המעוצבת על-פי עקרונות העיצוב האוניברסלי. טיפולי ההידרותרפיה תורמים לגוף ולנפש, מחזקים את הדימוי העצמי ומעלים את איכות החיים של החניכים. משירותי ההידרותרפיה יכולים ליהנות גם תושבי הקהילה – לפרטים נוספים לחצו כאן.

סיוע למשפחות

תפיסת האדם כחלק מקהילה מחייבת אותנו לסייע לא רק לאדם עצמו אלא גם למשפחתו ולסביבתו הביתית. לשם כך מרכז היום מפעיל מערך עזרה וייעוץ למשפחות החניכים. המערך כולל: תמיכה וסיוע קבוע של העובדות הסוציאליות; ייעוץ וסיוע של הצוות הפרא-רפואי בנגישות וברכישת ציוד מותאם לבית; קבוצות טיפוליות לאחים של חניכים וקבוצות להורים בהנחיית פסיכולוג ומנחי קבוצות מקצועיים.

המרכז פועל לאורה של תפיסת עולם ייחודית

צוות אלין בית נועם אינו מתמקד במוגבלות אלא באדם וביכולותיו. אנו מאמינים כי כל בני האדם נולדו שווים וזכאים להתייחסות מכבדת, לזכויות ולחובות ולהזדמנות לחיות חיים מלאים ומספקים. אמונה זו מיושמת במרכז היום שלנו הלכה למעשה ברמת הצוות והחניכים כאחד.

עקרונות מנחים:

 • קבוצות החניכים הן הטרוגניות ומשלבות חניכים עם רמות מוגבלות שונות.
 • הפעילויות מותאמות לכל חניך באופן פרטני בהתאם לצרכיו, רצונותיו ויכולותיו.
 • תקשורת וביטוי עצמי הם זכויות בסיסיות של האדם ויש לאפשר לו לממשן באמצעים מגוונים ותומכים. 
 • מספר אנשי הצוות גבוה במיוחד ועומד על יחס של כמעט איש צוות אחד לחניך.
 • בנות השירות, המתנדבים של שנת שירות והמתנדבים מחו"ל מהווים חלק גדול ומשמעותי מהצוות של מרכז היום ומאפשרים ליווי וסיוע אישי לכל חניך. 
 • כל הצוות, ללא יוצא מן הכלל (ותיק או חדש, אקדמאים ומתנדבים כאחד), מבצע את כל סוגי העבודה הנדרשת, הן החינוכית והן הסיעודית.
 • הצוות עוסק בייזום ובפיתוח של שיטות עבודה חדשות, עזרים טכנולוגיים מסייעים ושירותים איכותיים ומקצועיים לאנשים עם מוגבלויות.

תפיסת העולם המנחה את צוות מרכז היום מחלחלת ומשפיעה על הפרויקטים הנוספים שאנו מפעילים, ביניהם הנופשון ומערך הדיור בקהילה.